تاریخ : چهارشنبه 14 آذر 1397
کد 1653

با هدف ارتقاء کیفیت مراقبت بیماران دیابت؛

جلسه کمیته دانشگاهی دیابت برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی ، کمیته دانشگاهی دیابت در مورخه 1397/09/12 راس ساعت 9 صبح در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشکده برگزار گردید.
 دکتر سلیمانی ، معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی مراغه ، ضمن خیر مقدم ، به اهداف کمیته ، اهمیت بیماری دیابت و روند فزاینده شیوع دیابت اشاره نمودند.

ایشان روند اجرای برنامه کشوری پیشگیری و کنترل بیماری دیابت در سطح یک و ارجاع به سطح 2 (کلینیک تخصصی دیابت) را بیان نمود.

خانم دکتر اسدیان ، سرپرست گروه بیماریها، نیز با اشاره به شعار و پیام های روز جهانی دیابت و اهداف آن ، از بیماریهای غیرواگیر بعنوان دغدغه جهانی و پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر بعنوان اولویت جهانی نام برد.

ایشان گزارشی از وضعیت بیماری دیابت ، عوامل خطر مرتبط و میزان مرگ و میر مربوط به این بیماری در جهان و ایران را بیان نمود.

سرپرست گروه بیماریها در خصوص سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر ، عوامل خطر  و اهداف آن که به پیشنهاد سازمان جهانی بهداشت تهیه و تنظیم گردیده است توضیحاتی ارائه نمود و نحوه اجرای برنامه ملی خطرسنجی سکته های قلبی و مغزی طی ده سال آینده را توضیح داد. 

دکتر اسدیان در ادامه جلسه ، به اهداف کنترل و مراقبت بیماری دیابت در مراکز خدمات جامع سلامت اشاره کرده و با تاکید بر پروتکل درمانی برنامه ، خواستار اطلاع رسانی به کلیه پزشکان متخصص داخلی و قلبی عروقی توسط همکاران محترم در معاونت درمان شد. 

ایشان در ادامه ، گزارشی از اقدامات انجام گرفته در معاونت بهداشتی دانشکده در راستای تحقق اهداف سند غیرواگیر ، برنامه ملی ایراپن ، شاخص های شناسایی و مراقبت بیماران ارائه داد و  به انتظارات از معاونت آموزشی ، معاونت درمان و معاونت غذا و دارو در خصوص اهداف سند غیرواگیر دانشکده اشاره نمود.

در ادامه جلسه ، خانم حسین زاده ، کارشناس مدیریت بیماریها ، گزارشی از نحوه فعالیت کلینیک تخصصی دیابت ارائه نمود و گفت: در حال حاضر تعداد 5 پزشک متخصص داخلی ، سه پزشک متخصص تغذیه ، متخصص قلب و یک چشم پزشک بصورت همه روزه بغیر از روزهای تعطیل در دو شیفت صبح و عصر با نوبت دهی اینترنتی در این کلینیک بیماران را ویزیت می کنند.

وی افزود:  مراقبت بیماران دیابتی بصورت رایگان هر 6 ماه یکبار توسط پزشک متخصص داخلی انجام می گیرد و در صورت نیاز به ارجاع و بررسی عوارض به متخصص تغذیه، متخصص قلب و یا چشم پزشک ارجاع می گردند.

 ایشان یادآور شد: آزمایشات بیماران دیابتی در آزمایشگاه بیمارستان شهید بهشتی (بغیر از آزمایش HbA1c) با تخفیف 50 درصد و انجام اکو و تست ورزش در بیمارستان امیرالمومنین با ارجاع متخصصصین داخلی کلینیک انجام می گیرد.

  در ادامه  مشکلات و چالش های برنامه از جمله محدود بودن پذیرش بیماران دیابتی ارجاعی از سطح یک و پذیرش بصورت اینترنتی ، عدم امکان تجویز برخی از داروهای ضد دیابت از جمله انسولین توسط پزشکان عمومی ، بیماران بی بضاعت در خصوص هزینه های بستری و دارویی ، عدم دریافت پسخوراند در برخی موارد ارجاعی به کلینیک دیابت و ... مطرح و بررسی گردید.

همچنین در خصوص آزمایشات بیماران دیابتی و کنترل کیفی این آزمایش ها آقای دکتر صدیقی ، رئیس محترم اداره امور آزمایشگاه ها، نظرات و پیشنهادات مهم و سازنده ای ارائه نمود که مقرر گردید طی جلسه ای با معاونت درمان هماهنگیهای لازم در این زمینه انجام بگیرد.
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 14 آذر 1397
  • واحد ارجاع دهنده روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی مراغه
captcha refresh
آلبوم تصاویرجلسه کمیته دانشگاهی دیابت برگزار گردید

اخبار

نتایج اولیه آزمون جذب نیروی شرکت شفا برای دانشکده علوم پزشکی مراغه

1397/09/28

آگهی مزایده عمومی اجاره محل کپی و چاپ وتکثیر بیمارستان شهید دکتر بهشتی

1397/09/26

آگهی مناقصه عمومی یک مرحله ای واگذاری خدمات خودرویی بیمارستان شهیددکتربهشتی مراغه

1397/09/26

کسب موفقیت و دریافت لوح تقدیر در " اولین جشنواره ملی تجارب موفق بیمارستانی " در مدیریت منابع و مصارف

1397/09/26

جلسه آموزشی ترویج تغذیه با شیر مادر برای کارشناسان تغذیه برگزار شد

1397/09/25

جلسه آموزشی با موضوع کمک به تنفس نوزادان (HBB) و احیای پایه کودکان (BLS) برگزار گردید

1397/09/25

کمپین خودمراقبتی فردی برای سفیران و رابطین سلامت برگزار شد

1397/09/24

کمیته بیماریهای غیر واگیر (NCD) تشکیل جلسه داد

1397/09/22

اولین جلسه تدوین سند راهبردی اجتماعی سازی دانشکده علوم پزشکی مراغه برگزار شد

1397/09/22

مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشکده علوم پزشکی مراغه برگزار شد

1397/09/20

جلسه آموزشی با موضوع خودمراقبتی و پیشگیری از بیماری ایدز برای دانشجویان برگزار گردید

1397/09/19

توزیع کارت ورود به جلسه آزمون جذب نیرو

1397/09/18

ششمین جلسه کمیته نظارت بر مراکز مجاز درمان سوء مصرف مواد تشکیل شد

1397/09/17

کارکنان ستاد معاونت بهداشتی در کمپین (( من آزمایش ایدز می دهم )) شرکت کردند

1397/09/17

رئیس دانشکده علوم پزشکی مراغه طی پیامی 16 آذرماه"روز دانشجو" را تبریک گفت

1397/09/15